Hogyan őrizd meg a késeid élét?
A konyha központi eszközei a kések, azonban bármennyire is jó minőségűek, használat közben elveszítik élüket. Akárhogy is vigyázunk rájuk, használatuk nehezebbé, sőt, veszélyesebbé válik. De mit tehetünk annak érdekében, hogy a késeink hosszú távon is megőrizzék élüket? Ennek kivitelezése sokkal egyszerűbb, mint gondolnád!
Ebben a blogbejegyzésben bemutatjuk a legfontosabb praktikákat, amik segítenek a kések élének megőrzésében. Így téve a konyhai munkát hatékonyabbá és biztonságosabbá. Professzionális szakácsként dolgozol, hétvégenként szoktál böllérkedni, vagy csak szeretsz otthon a konyhában sütni-főzni? Ezek a tippek segíteni fognak abban, hogy a késeid mindig a legjobb formájukat hozzák. Olvass tovább, és fogadd meg a szakértői tanácsokat a kések megfelelő karbantartásához.
- Rendszeresen használj fenőacélt, kerámia élezőt vagy csettegőt: A késélezők rendszeres használata tartósan befolyásolja a kés élét. Az alkalmanként keletkező mikrosérüléseket sokkal egyszerűbb folyamatosan karban tartani valamelyik élezővel. Sokkal egyszerűbb, mintsem a hosszú idő alatt az élszalagon felgyülemlett nagyobb egyenetlenségeket kijavítani. Válassz ki egy eszközt, és használd rendszeresen.
- Kerüld a kemény felületeken való vágást: úgymint például az üveg, a kő vagy a fém, nagyon gyorsan tompítja a kés pengéjét. Használj fából, műanyagból vagy bambuszból készült vágódeszkát a penge védelmében.
- A késeket kézzel mosd és szárítsd meg a kést: Lehetőség szerint került a mosogatógépes mosást a kések esetén, mivel az erős mosószerek és a magas hő károsíthatja a penge élét. A késeket egyszerű mosószeres vízben puha szivaccsal mosd át, majd töröld szárazra.
- Tárold megfelelően a kést: A fiókban tárolt kések könnyen ütődnek egymáshoz vagy más kemény eszközökhöz, így apró sérüléseket okozva a pengén. Válassz egy asztali késtartót, egy fali mágneses késtartót vagy textilből készült késtartó táskát, és ez a probléma is megoldódik.
- Élezd meg a pengét, amikor szükséges: Az élezés egy erőteljesebb, nagyobb feladat mint a fenés. Az élezés során nemcsak az élszalag apró mikrosérüléseit javítjuk ki, hanem mélyebb, erősebb élt teszünk a késre. Ezt szezon előtt vagy végén, félévente esetleg évente érdemes elvégezni. Ehhez Fenőkövet vagy gépi késélezőt ajánlunk, de ha nincsenek ilyen eszközeid vagy nem értesz hozzá, akkor nyugodtan keress fel egy jó késélező szakit, aki ezt elvégzi neked.
- Használj megfelelő kést a megfelelő munkához: Lágy anyagok, mint például a kenyér használj megfelelő kést, ebben az esetben a nagyfogú kenyérvágó kést. Zöldségek szeleteléséhez egy kisebb konyhai kés is elég, hús vágásához pedig dedikált csontozót vagy szeletelőt válassz, amivel csak azt az egy feladatot végzed. Nem véletlenül tartunk raktáron 200 különféle kést, mindegyiknek megvan a maga feladata. A megfelelő munkához a megfelelő kés kiválasztása segít megakadályozni a penge tompulását vagy törését.
- Használj lágy felületű vágódeszkát: A fából, bambuszból vagy valamilyen élelmiszeripari műanyagból készült vágódeszka sokkal biztonságosabb felületet nyújt, mint a gránitból, csempéből , üvegből vagy márványból készült konyhapult.
- Tartsd szárazon a pengét: Miután kézzel megmostad a kést, azonnal szárítsd meg egy puha konyhai törlővel. A nedvesség és a pára rozsdát okozhat a nem rozsdamentes késeken, és persze a higiénia miatt is szükség van rá. Ugyanez vonatkozik a savas és lúgos közegre is. Ezek a vegyszerek a rozsdamentes késeket is könnyen tönkre tehetik. Elég csak a konyhában használatos ecetre, trisóra, citromsavra, hypóra vagy szódabikarbónára gondolni.
- Ne használd a kést eszközként: A kés vágásra lett tervezve, nem pedig csavarásra, kaparásra, kerti munkára vagy neadjisten konzervek felnyitására. A kés eszközként való használata nemcsak hogy károsíthatja a pengét, de iszonyat balesetveszélyes is.
- Éleztesd profi késelezőnél: Ha nem vagy benne biztos, hogy te magad meg tudod élezni a pengét, vidd el profi késélezőhöz vagy ha van ismerős aki ért hozzá, akkor kérd meg hogy segítsen, tanítson meg. A legfontosabb lecke a megfelelő szög beállítása.
- Használj fenőbőrt vagy fenőszíjjat: A fenőbőrt a penge polírozására és a karcok eltávolítására használják. Az élezés legutolsó mozzanata, ezzel lehet azt a pengeélt elérni, hogy a karról a szőrt úgy vágja le, mintha borotvapengét használnánk. A fenőbőr alkalmazása előtt a legjobb eredmény kedvéért olvass utána, mert rosszul használva akár a kés élét is el lehet rontani.
- Kerüld a fagyasztott élelmiszer vágását: A fagyasztott élelmiszer károsíthatja a pengét és gyorsabban tompíthatja azt. Engedd kiolvadni a fagyasztott élelmiszert, mielőtt késsel vágnád.
- Használj élszögtartót: Fenőkő használatánál használd, hogy a pengét a megfelelő szögben élezed. Az élszögtartót a kés pengéjéhez csatlakoztatva könnyedén tarthatjuk élezés közben ugyanazt a szöget.
- Élezés helyett ne fenj: Ez egy kis magyarázatra szorul. Élezés során a kés pengéjéről kis mennyiségű fémet távolítunk el, így kialakítva egy új élrendszert. A fenés során nincs jelentős fémveszteség, ilyenkor csak az elgörbült élt állítjuk vissza. Tehát ha már akkora a kés sérülése, hogy élezni kell, akkor a fenés már nem segít, csak ront a helyzeten.
- Használj gyémánt élezőt a keményebb pengékhez: Ha olyan késed van, ami nagyon kemény, rideg acélból készült, akkor ne kezdj el hagyományos fenőkkel dolgozni, valószínűleg gyémánt élezőre lesz szükséget. A gyémántkövek nagyon kemények, így hatékonyabban tudják eltávolítani a sérült fémet a pengéről, mint más típusú élezőkövek.
- Ha nem használsz élszögtartót, akkor nagyon ügyelj a megfelelő szög tartására: A különböző kések eltérő szögeket igényelhetnek, de egy átlagos henteskés élszöge 15-23 fok között van. Javasoljuk, hogy húsipari késeknél a 20 fokot lődd be célként, és ott nagyot nem tévedhetsz.
- Használj késtartó táskát merőleges zsebekkel: A kemény fedelű késtartó táskák és az összetekerhető táskák általában úgy vannak kialakítva, hogy a zsebbe belehelyezett kés pengéje ne érintkezhessen a szomszédos kés vagy eszköz pengéjével. Így elkerülve hogy egymás felületét megsértsék.
- Kerüld a kés és a kemény csont érintkezését, ütközését: A csontok kemény felülete azonnal csorbítja a kést vagy a bárd élét. A vastagabb csontok vágásához inkább használj csontfűrészt. Egyrészt a csontfűrész ehhez van kitalálva, másrészt a csontfűrészek speciális kialakítású fogai meggátolják a szilánkok képződését.
- Fenőkő használata során különböző szemcseméretű köveket használj: A durvább szemcséjűtől haladva a finomabb szemcsézetű fenőkövekig segít tökéletesen eltávolítani a késpenge esetleges karcolásait vagy töredezéseit. A finom fenőkő után pedig jöhet a késpenge felpolírozása a fenőbőrrel.
A kések karbantartása és élezése nem csak hogy nélkülözhetetlen a biztonságos és hatékony konyhai munkavégzéshez, de a minőségi kések hosszabb élettartamához is hozzájárul. Ha megfelelően tároljuk, tisztítjuk és élezünk, késeink sokkal tovább maradnak élesek, és jobban szolgálják konyhai igényeinket. Az éles pengével való munka gyorsabb, könnyebb és szebb eredményeket hoz, így minőségibb munkát tesz lehetővé. Egy kis odafigyeléssel és időráfordítással késeink hosszú éveken át megtartják élességüket és hatékonyságukat. Vigyázzunk szerszámainkra, hogy mindig a legjobb teljesítményt nyújthassák számunkra.