Kést élezni vagy fenni? Nem mindegy!
Az elmúlt 20 évben jónéhány vevővel beszélgetve rájöttünk, hogy összekeveredik a fenés és az élezés fogalma. Fenni akar pedig már egy élezésre lenne szükség, illetve élezőacélt keres, holott nem arra van szüksége.
Az általános magyar nyelv szinonímaként használja a 2 fogalmat. De a szakmabeliek tudják, hogy nem ugyanarról van szó.
Amikor valaki felhív bennünket, és segítséget kér, mert életlenek a kései, az első kérdésünk, hogy milyen minőségű, milyen állapotúak a kései. Amint ezt a kérdést letisztázzuk, már nagyjából tudjuk, hogy milyen terméket kell ajánlanunk. Egy jó fenőacélra van szüksége vagy élezőkő a megoldás. Na de mi a nyavaja különbség van élezés és fenés között?
Tegyük tisztába!
Érdekes tény, hogy a késes balesetek legtöbbször nem az éles, hanem az életlen kések miatt történnek. Hiszen amikor már nem úgy hasít a kés mint kellene, akkor nagyobb erőfeszítéssel kell dolgozni. Bizony ilyenkor csúszik meg a kés a kezünkben. Tehát nem csak nyugalmunk, de testi épségünk érdekében is éles, jó kések kellenek a konyhába és a munkába. Ez pedig nem megy jó késélező nélkül. Na, de mi a különbség az élezés és a fenés között?
Az alap fogalmakról:
Kések fenése: A fenés során a kés élszalagjának a kiegyenesítése történik. Azaz fémet nem veszünk le a késről, csupán az elhajlott élt egyenesítjük ki. Az acélok és a csettegők nagy része ebbe a kategóriába esik, azaz a kés még éles, jó állapotban van az élszalagja. Egyszerűen csak a használat során a kés mikroszkóppal látható éle elhajlott, azt vissza kell egyenesíteni, de nincs rajta csorbulás, törés.
Kések élezése: Az élezés egy erősebb beavatkozás, mert a kés már annyira élét veszítette, hogy lehetetlen egy fenővel rendbe hozni. A kés élszalagját újra formáljuk úgy, hogy apró részét leválasztjuk egy élezővel. Ezek az extra durva acélok, mint például a gyémánt acél, a PX88 acél, a Titán acél, a fenőkövek, a kerámiából készült fenők, vagy például a Redsttel gyémánt csettegőnk.
A fenés jellemzően munka előtt, közben és után történik akár több alkalommal is, amikor úgy érezzük, hogy a kés már nem fog úgy, mint azelőtt. Az élezés nagyobb munka, akkor használjuk, ha a fenés hatástalannak tűnik. Jellemzően 6 havonta, évente alkalmazzák a szakmabeliek.
Túl gyakori élezés nem szükséges, hiszen a kés élettartamát rövidíti, mert elvékonyodik a penge. Ezért sem ajánlunk túl durva acélt otthonra, hiszen általában egy finomacél is elegendő egy otthoni fenésre. A jó fenéssel kitolható az élezés időtávja.
Egy másik blogposztunkban sorra vesszük, és részletesen átnézzük, hogy milyen késélezőre van szükség, ha a késünk ilyen vagy olyan állapotban van. Megmutatjuk, hogy hogyan válasszuk ki a legjobb késélezőt, amivel mindig éles lesz a késünk.