
Házi kolbász készítése, ahogy nagyapáink csinálták
A házi kolbász azóta készül, amióta az emberiség felfedezte a házi állattartást, tehát igazán nagy hagyománya van a házi kolbászkészítésnek.
Napjainkban keressük a régi - gyerekkorunk ízeit, de egyre nehezebb megtalálni a nagyáruházakban vagy a piacokon. Az átlagos bolti kolbászok semmi ízt és semmi varázst nem hoznak az asztalra.
Érdemes elgondolkodni rajta, hogy elkészítjük a család szája íze szerinti finomságot, hidd el nem nagy ördöngösség.
Ebben a blogposztban azt vesszük végig, hogy hogyan készítsük el a házi kolbászt gyorsan és egyszerűen, ahogy apáink csinálták. Amikor még nem volt hidraulikus töltő, nem volt ízfokozó a kolbászban és nem volt 100 féle kacifántos műbél a böllérboltban. Csak az alapok, a legegyszerűbb ízek, a legalapabb módszer, mégis a modern család szája íze szerint.
A végeredmény? Egy isteni finom, házi készítésű kolbász, ami után mindenki megnyalja a száját!
Na, kezdjük a kolbászhússal! Tehát, hogyan válasszuk ki a tökéletes sertéshúst a kolbászunkhoz?
Próbálj meg helyi, megbízható forrást keresni. Ha a szomszédod, ismerősöd vagy barátod tart disznót, keresd fel, kérdezd meg hogy van-e eladó. Lehet hogy 100 vagy 200 forinttal drágább lesz, mint az akciós hús a bevásárlóközpontban, de ne sajnáld rá a pénzt.
Ha nincs ilyen lehetőséged, akkor válaszd a kedvenc hentesedet. Érdeklődd meg, hogy honnan jön az áru, mikor jön a friss szállítmány. Ha jófej a hentes, biztosan segít, akár még a darálásban is.
A kolbászhús minőségéről
Nos, először is, érdemes olyan húst választani, amelynek friss és élénk színe van. Ha a hús színe kissé fakó vagy elszíneződött, akkor lehet, hogy nem a legfrissebb darabot találtad meg.
Emellett figyeljünk a hús textúrájára is - legyen rugalmas és nedves, ne pedig száraz és kemény. És persze, ne felejtsük el a szagot sem! Ha a hús kellemes, friss illatot áraszt, akkor jó úton járunk. Ha viszont érezhetően rossz szagot áraszt, akkor inkább hagyjuk ott és keressünk másikat.
Füstölt kolbász vagy sütnivaló kolbász
Döntsd el előre, hogy fel szeretnéd-e füstölni a kolbászt, hogy hónapok múlva is legyen a padláson vagy a spájzban jófajta házi kolbász, vagy sütni szeretnéd, amit fagyasztóba téve bármikor bedobhatsz a sütőbe. Hogy miért fontos?
Egyrészt más és más fűszerezést használunk általában, illetve a bélválasztásnál is fontos szempont lehet.
A füstölt kolbásznál kicsivel erősebb fűszerezést szoktunk ajánlani, mert a füst tompítja a fűszerek ízét.
A bél választásánál a füstölt kolbászhoz kicsit vastagabb sertés vékonybelet válassz (38/40 a mi ajánlásunk), míg a sütnivaló kolbászhoz vékonyabb minőségi kolbászbelet vásárolj (36/38 vagy ha grillre szánod akkor 32/34)
Alapanyagok a legjobb házi kolbász elkészítéséhez
-
Sertés hús - legbeváltabb a 70-30-as kolbászhús, azaz 70% hús és 30% szalonna
-
Édes fűszerpaprika - mindig hazai, magyar fűszerpaprikát válassz. Erre is érvényes az a szabály, ami a húsnál is. Válassz megbízható minőséget. Szomszédtól vásárolj, vagy piacon. Ne bízz a szemednek, nem biztos hogy az a márka a legjobb amit mindenhol meg tudsz vásárolni. Szagold meg, az illata sosem csal. Vagy vásárold meg nálunk, olvasd el a több száz jó véleményt termékeinkről, is bízz bennünk nyugodtan.
-
Erős fűszerpaprika - Kis mennyiség kell belőle, használhatsz akár chili paprikát is ha nagyon erősen szeretnéd. Ne feledd, füstölt kolbászhoz mindig picit több kell, mert a füst elviszi az erőspaprika ízét.
-
Só - Nagyon fontos alapanyag, hiszen az íz mellett a tartósításban is nagy szerepet játszik. Ne tengeri sót vegyél, hanem keress jó minőségű erdélyi sót. A nagy szemű nehezen olvad, de apró szemű sót is biztosan kapsz. Jódozott sót sose tegyél a kolbászba, mert egyrészt nem egészséges a füstölt kolbászba, másrészt szárítja a tölteléket.
-
Fokhagyma - fontos, hogy hazai fokhagymát válassz. Kemény fejek legyenek, amelyiken a szőrös gyökérrész még rajta van. Ha ilyet választasz, nem nagyon lőhetsz mellé.
-
Fűszerek - megbízható minőséget válassz. Biztosan nem a legolcsóbb a legjobb. Ha tudsz, egészben vedd meg és daráld le frissen. Ég és föld a különbség. Vagy válaszd a mi saját márkás fűszereinket, amik aromazárt csomagolásban, garantáltan frissen kerülnek hozzád.
Eszközök a kolbásztöltéshez
Nem hosszú a lista. Ha csak házikolbászt akarsz készíteni a családnak, nem kell nagy beruházás.
-
Kolbásztöltő - enélkül nem könnyű a kolbászt elkészíteni. Ha csak pár kilót töltesz, a legegyszerűbb kolbásztöltő is megfelel. Viszont ha már disznóvágást tervezel, akkor érdemes nagyobb töltőbe beruházni. Általában álló töltőt kedvelik a vásárlóink, mert praktikusabb.
-
Keverőtál, teknő, vájling vagy húsosláda - valamiben össze kell keverni a húst a fűszerekkel. Lehetőség szerint inkább széles és lapos legyen, mintsem magas és mély. Fontos, hogy egyszerűen lehessen tisztítani és stabilan álljon.
-
Húsdaráló - pár kilóhoz kézi daráló is megfelel, de nagyobb mennyiséghez már komolyabb elektromos daráló kell. Tárcsából a 4,5 vagy a 6 milliméteres lyukkal rendelkező tárcsát szerezd be.
-
1 darab éles kés
Egyéb hozzávalók
Praktikus eszközök, de enélkül is működik a kolbásztöltés
-
Hűtőzacskó - a kész terméket bezacskózva be lehet tenni a fagyasztóba, illetve kóstoló szétosztására is alkalmas.
-
Vákuumzacskó - a kész házikolbász levákumozva sokkal hosszabb ideig eltárolható.
-
Húsosláda - a kész kolbászt higiénikusan és egyszerűen lehet mozgatni vele
Házi sült kolbász recept:
-
7 kg sertés darált lapocka
-
3 kg szalonna darálva
-
200 g parajdi só
-
50 g feketebors frissen őrölve
-
8 g fűszerkömény frissen őrölve
-
150 g magyar fokhagyma pucolva
-
200 g édes fűszerpaprika
-
40 g erős fűszerpaprika
Házi füstölt kolbász recept:
-
7 kg sertés darált lapocka
-
3 kg szalonna darálva
-
220 g parajdi só
-
60 g feketebors frissen őrölve
-
8 g fűszerkömény frissen őrölve
-
150 g magyar fokhagyma pucolva
-
220 g édes fűszerpaprika
-
50 g erős fűszerpaprika
Ipari minőségű yardos juhbél, mely nagyobb mennyiségű grillkolbász és virsli készítéséhez alkalmas.
A csomagban összesen 91,44 méternyi vékony juhbél található, ami 23-26 kilogrammnyi töltelékhez elég.
A yardos juhbél 4-5 méter hosszú ipari szálakból áll.
Vastagsága 22/24 mm átmérőjű, azaz nagyon vékony, roppanós virslihez vagy grillkolbászhoz való.
Juhbélhez való töltőcső itt található
Harmónikus keverék, mely nemcsak a szemet, de az ízlelőbimbókat is simogatja.
A négyféle bors egyenként más-más ízt adnak, de a megfelelő arányban keverve remek összhangban állnak. A négy színből álló keverék dekorálásra is kiváló. Frissen őrölve adja ki igazi ízét, ezért érdemes őrlőfejes tartóban tárolni.
A yardosbelet kezdetben a mesterek és hentesek használták az ipari munka során, mert jó minőségű, válogatott szálakat tartalmaz a csomag.
A 32/34 megjelölés a yardosbél vastagságára utal, aminek köszönhetően egyenletes, szép kolbászok, kolbászkák és grillkolbászok készíthetőek a termékkel.
A 32/34-es yardosbél egészen vékony, gyorsan átsüthető kolbászkák készítésére alkalmas, jól helyettesíthető vele a grillkobászok töltésére használt juhbél.
Piros paprika: A magyar konyha királynője!
Kolbásztöltő paprikacsomag
Fűszercsomagunkat azoknak állítottuk össze, akik most kóstolnak bele a kolbásztöltésbe, vagy kisebb mennyiséget akarnak idén készíteni.
A különleges minőségű fűszerpaprikából összeállított fűszercsomag:
- 1 kg édes paprika-,
- 20dkg erős paprika- és
- 10 dkg füstölt paprika őrleményt tartalmaz
A fűszerkömény a magyar konyha egyik alapvető és elengedhetetlen fűszere, különösen a hagyományos disznóvágások és kolbásztöltések során.
A köménymagot gyakran használják a különféle kolbászok készítéséhez, de számtalan sonkapác receptjében is szerepel. Ennek oka, hogy aromája nagyon szépen kihangsúlyozza a sertéshús ízeit, és tökéletes egységet alkot a többi fűszerrel.
A nálunk kapható köménymag az egyik legaromásabb, legfinomabb ízű fűszerkömény, így biztosan a legfinomabb kolbászok és szalámik előnyére válik.
A csípősnél erősebb, azonban a chili paprikánál gyengébb örlemény, igazi töltelékbe való fűszer. Kiváló íze remekül passzol az édes paprika mellé.
A paprikát csomagolás előtt frissen darálják, hogy színe és aromája mindig tökéletes legyen. Az erős paprikát mindig a főzés végén teszik az ételbe, hogy aromája még teljesebb legyen.
Elég erős a zamata, ezért szalámi és kolbász készítés esetén magában, azaz édespaprika nélkül nem javallott használni, kivéve, ha valami igazán erőset szeretnének készíteni.