Blog
A házi kolbász azóta készül, amióta az emberiség felfedezte a házi állattartást, tehát igazán nagy hagyománya van a házi kolbászkészítésnek.
Napjainkban keressük a régi - gyerekkorunk ízeit, de egyre nehezebb megtalálni a nagyáruházakban vagy a piacokon. Az átlagos bolti kolbászok semmi ízt és semmi varázst nem hoznak az asztalra.
Érdemes elgondolkodni rajta, hogy elkészítjük a család szája íze szerinti finomságot, hidd el nem nagy ördöngösség.
A konyha központi eszközei a kések, azonban bármennyire is jó minőségűek, használat közben elveszítik élüket. Akárhogy is vigyázunk rájuk, használatuk nehezebbé, sőt, veszélyesebbé válik. De mit tehetünk annak érdekében, hogy a késeink hosszú távon is megőrizzék élüket? Ennek kivitelezése sokkal egyszerűbb, mint gondolnád!
Ebben a blogbejegyzésben bemutatjuk a legfontosabb praktikákat, amik segítenek a kések élének megőrzésében. Így téve a konyhai munkát hatékonyabbá és biztonságosabbá. Professzionális szakácsként dolgozol, hétvégenként szoktál böllérkedni, vagy csak szeretsz otthon a konyhában sütni-főzni? Ezek a tippek segíteni fognak abban, hogy a késeid mindig a legjobb formájukat hozzák. Olvass tovább, és fogadd meg a szakértői tanácsokat a kések megfelelő karbantartásához.
A sertés vékonybél az az a természetes bél, amit a legtöbbet használunk a disznóvágás és a kolbásztöltés során. Kiválóan alkalmas a sütnivaló kolbász és a füstölni való kolbász töltésére, de sokan a hurkát is ebbe szeretik beletölteni. Nem véletlenül sózott sertés vékonybél a neve, ugyanis nem hűtéssel tartósítják, hanem tisztított sóval. A sertés gyomor utáni része, amit a sertés vastagbél követ.
A nyári grillezés elengedhetetlen kellékei minden bizonnyal a jéghideg sör, a puha kenyér, a finom mustár és a grillkolbász. A bejegyzésünk ez utóbbiról fog szólni, mivel ehhez értünk a leginkább.
Bizonyítékul itt a híres húsimádó blog, akivel már 2016-ban együtt dolgoztunk, mi adtuk az alapanyagokat a finom grillkolbászhoz.
Ebben a blogposztban bemutatjuk, milyen belet érdemes használni a töltéshez és milyen ízű grillkolbászokat készíthetünk otthon. Bemutatjuk nektek a kedvenc grillkolbász keverékeinket, amelyekkel igazán ínycsiklandó és egyedi ízvilágot érhetsz el. Olyan illatosat és finomat, hogy még a szomszéd is irígyelni fogja.
Az elmúlt 20 évben jónéhány vevővel beszélgetve rájöttünk, hogy összekeveredik a fenés és az élezés fogalma. Fenni akar pedig már egy élezésre lenne szükség, illetve élezőacélt keres, holott nem arra van szüksége.
Az általános magyar nyelv szinonímaként használja a 2 fogalmat. De a szakmabeliek tudják, hogy nem ugyanarról van szó.
Amikor valaki felhív bennünket, és segítséget kér, mert életlenek a kései, az első kérdésünk, hogy milyen minőségű, milyen állapotúak a kései. Amint ezt a kérdést letisztázzuk, már nagyjából tudjuk, hogy milyen terméket kell ajánlanunk. Egy jó fenőacélra van szüksége vagy élezőkő a megoldás. Na de mi a nyavaja különbség van élezés és fenés között?
Tegyük tisztába!
A kolbásztöltés és a kolbászfogyasztás is népszerű családi program, legyen szó Európáról, Ázsiáról vagy bármely más földrészről. Minden országban van valamilyen kolbász specialitás. Az egyszerű sütnivaló kolbász vagy füstölt kolbi elkészítése nem nagy ördöngősség. De egy kis odafigyeléssel, és néhány praktikával tökéletes harapnivaló készíthető.
Ezért a bollerbolt.hu munkatársai összedugtuk a fejünket, hogy az elmúlt 20 év tudását leírjuk ebbe a blogposztba. Így segítünk neked felfedezni a kolbász- és szalámi töltés praktikáit, ahogy apáinktól tanultuk.
A hagyományos módon füstölt fűszerpaprika ismerős, mégis friss aromájának köszönhetően az egyik legkedveltebb termékünk lett az elmúlt években. Különleges íze tökéletesen beleillik a hazai gasztronómia tradícionális fűszerei és ételízesítői közé. A füstölt paprika elképesztő változatosságot tud nyújtani ételeinkben.
Ebben a blogposztban bemutatjuk a hagyományos módon füstölt fűszerpaprika történetét, előállításának folyamatát és megmutatjuk hogy milyen ételekhez illik.
Miért fontos a megfelelő szalámibél kiválasztása?
A megfelelő szalámibél kiválasztása rendkívül fontos a házi készítésű szalámi minősége és íze szempontjából. A szalámibél egy fontos összetevő, mivel összefogja és védi a szalámit. Emellett meghatározza a késztermék állagát és ízét is. Tehát nemcsak esztétikailag fontos, hanem hozzájárul a minőséghez is.
Amikor a szalámibél kiválasztásáról beszélünk, két fő lehetőség merül fel: a műbél és a természetes bél.
A Dick és a Bobet késélezőiről
A késélezés művészete évszázadok óta jelen van kultúránkban, ám a technológia fejlődésével, és a mindennapok egyre gyorsabb tempójának köszönhetően új megoldásokra van szükség.
Kezdetben a kézi szerszámok között a durva kaszakövek és a fenőkövek közül lehetett választani. Ezeket váltotta le a fenőacél, mely már sokkal nagyobb mozgásteret és jobb technikát biztosított a szakmabelieknek, henteseknek és bölléreknek.
Miért piros a pirospaprika - avagy a Magyar Pirospaprika titkai
Ha Magyarország szóba kerül külföldön, akkor Puskás, a Rubic kocka és a gulyás mellett sok nemzetiségnek rögtön beugrik a pirospaprika is. Nemzeti kincsünk nem véletlenül lett világhírű, hiszen amellett hogy a gulyásleves színét, zamatát és karakterét is meghatározza, az "édes pirospaprika" kinemesítése is bizony Magyarországhoz, Szegedhez kötődik. De erről majd később.
De miért piros, és mitől olyan különleges a magyar paprika?
A disznóvágáshoz alapvetően disznóra, valamint a szúráshoz és a feldolgozáshoz alkalmas eszközökre van szükség. Korántsem mindegy azonban, hogy milyen minőségű, fajtájú szerszámok állnak rendelkezésre, hiszen ezen a munkavégzés gyorsasága és eredményessége múlhatnak. Kevés kellemetlenebb dolog létezik, mint az, amikor a helyszínen derül ki, hogy nincsen elegendő fakanál, vagy a tavaly használt vájlingnak nyoma veszett...
A disznótor sokak gyermekkorának meghatározó élménye. Rendszerint sokkal többről szól ez, mint csak a finomabbnál-finomabb húsáruk elkészítéséről, hiszen gyakran az egész család összegyűlik manapság is a disznóvágás alkalmával. A közös munka után pedig kevés kellemesebb dolog létezik, mint körbeülni az asztalt, és a napot egy finom vacsorával zárni. A nap során a sült vér megkóstolása éppen úgy szerves részét képezte a programnak, mint az üstből kóstolt főtt máj, vagy a kamrából előkerülő barackbefőtt. Vannak olyanok is, akik gyermekként, családi körben nem élték még át a disznótor semmihez sem fogható hangulatát. Nekik sem kell azonban lemondaniuk erről az élményről, ugyanis napjainkban akár csapatépítő jelleggel is lehetőség van disznótoron való részvételre. A hagyomány és a modern korban megjelenő kereslet e téren is találkozni látszanak.
Az otthoni és a professzionális konyha gyakran használt kelléke a hagyományos pengéjű kés. A legfontosabb pillanatban használjuk általában mindenre is. Vágunk, szelünk, bontunk, csontozunk, feszítünk, krumplit pucolunk és kenyeret vágunk, sőt én személy szerint már csavarhúzónak is használtam. Ilyen nagy igénybevétel után nem csoda, ha előbb vagy utóbb minden késnek elmegy az éle.
Magamból kiindulva, csak akkor nyúlok valami késélezőért, amikor a paradicsomot már csak passzírozni tudom a késsel, nem szeletelni. Na, az ilyen késekkel nemcsak időrabló a húsfeldolgozás, de még veszélyes is.
Mit tegyünk az ilyen életlen késeinkkel?